Alchemilka pasienková:

účinne reguluje menštruačný cyklus, uľahčuje menopauzu a pomáha pri zápalových ochoreniach ženských orgánov. Zbierame väčšie listy v čase kvitnutia.

Použitie: celú rastlinu používame na zápar, ktorý urobíme z 1 ČL alchemilky n a 1/4 litra vody a krátko vylúhujeme. Zápar užívame po dúškoch 2 – 3x denne. Listy krátko premyjeme a rozmliaždime valčekom na cesto. Prikladáme na rany a zápaly.

Baza čierna:

kvet bazy čiernej sa vo forme záparu používa pri ochoreniach dýchcích ciest, kašli, ale aj pri rôznych typoch katarov. Vďaka jej močopudným a preháňavým účinkom sa používa baza aj pri ochoreniach močových ciest a zápche.

Použitie: zápar z 1 čajovej lyžičky čerstvého alebo sušeného kvetu bazy zalejeme 1/4 litrom prevarenej vody a necháme postáť cca 3 minúty. Pijeme po dúškoch 2 – 3x denne. Takýto zápar môžeme použiť aj pri problémoch mastnej pleti ako oplachovací kúpeľ.

Cesnak medvedí:

obsahuje železo, vitamíny a pôsobí ako mierne antibiotikum. Podporuje chuť do jedla a zlepšuje trávenie. Znižuje krvný tlak a prečisťuje krv.

Použitie: listy ako korenina na chlieb, do polievok a šalátov. Na zníženie tlaku pomáha tinktúra: fľašu naplníme až po hrdlo čerstvými listami, alebo cibuľami cesnaku, zalejeme 38 – 40 % ovocným alebo ražným liehom a uložíme na dva týždne na slnečné miesto. Užívame 10 – 15 kvapiek denne.

Dúška materina:

zápar vo forme čaju pijeme pri zažívacích ťažkostiach. Osladený medom pomáha pri ochoreniach dýchacieho ústrojenstva, bolestiach hrdla a prechladnutí. Dúška pomáha pri nespavosti, tíši bolesť svalov a kúpele v nej upokojujú a odstraňujú depresiu.

Použitie: zápar na čaj – 1 ČL bylín sa sparí 1/4 litrom vody. Krátko vylúhujeme a pijeme po dúškoch. Na dýchacie ťažkosti účinne pôsobia bylinné vankúšiky (pozri sekciu PRE VÁS).

Hluchavka biela:

účinná pri ochoreniach močového ústrojenstva a pri menštruačných problémoch.

Použitie: zápar na čaj – 1 ČL hluchavky zaparíme 1/4 litrom vody a krátko vylúhujeme. Obklady – pripravíme ako zápar, ale silnejší z dvoch hrstí bylinky na 1/2 litra vody. Teplý obklad prikladáme na bolestivé miesto, alebo vo väčšom množstve použijeme ako sedací kúpeľ.

Imelo biele:

vyrovnáva krvný tlak – vysoký znižuje, nízky zvyšuje. Zastavuje krvácanie a pomácha pri všetkých ochoreniach srdca a krvného obehu. Zbierame listy. Najúčinnejšie je imelo z topoľa alebo z dubu, ale aj z ovocných stromov.

Použitie: čerstvá šťava, macerát – 1 ČL imela sa zaleje na noc 1/4 litrom studenej vody. Ráno sa prihreje a scedí. Pijeme po dúškoch počas dňa.

Kapsička pastierska:

je rastlinkou žien, pretože pomáha pri všetkých ženských ochoreniach od skorej puberty až po menopauzu. Upravuje menštruačný cyklus, utlmuje bolesti podbruška a uľahčuje priebeh menopauzy.Vyrovnáva krvný tlak ako imelo biele a pomáha pri ochoreniach srdca.

Použitie: zápar, sedacie kúpele, parné obklady.

Kostihoj lekársky:

obklady z listov kostihoja tíšia popáleniny, bolestivé kĺby, rezné rany, podliatiny a zlomeniny. Vnútorne má protizápalové a odhlieňovacie účinky.

Použitie: macerát z koreňov, zápar, listové obklady, úplný kúpeľ, masť, tinktúra.

Lipkavec obyčajný:

pomáha utlmovať rakovinové nádory, choroby obličiek, ochorenia kože, najmä vredy, uhry a akné.

Použitie: Zápar, čerstvá šťava, masť: čerstvú šťavu zmiešame s maslom a uložíme do chladničky.

Ľubovník bodkovaný:

veľmi prospešná bylinka proti všetkých neurotickým ocoreniam od nervozity až po ťažké nervové a hysterické záchvaty, depresie a nespavosť. Olej z ľubovníka bodkovaného pomáha pri bolestiach chrbtice, seknutí v krížoch a ischiase. Dojčatám utišuje brušné koliky a natierame ním aj všetky poranenia i modriny.

Použitie: zápar, tinktúra, olej: čerstvé kvety úplne zalejeme olivovým olejom lisovaným za studena,  uložíme na 2 týždne na slnečné miesto, potom prefiltrujeme cez bavlnenú alebo ľanovú látku a uchovávame v tmavých fľašiach.

Mäta pieporná:

Jej liečivé účinky netreba snáď ani zvlášť pripomínať. Každý z nás pozná jej typickú sviežu vôňu. Chuť mätového čaju opojí každého z nás, osvieži, uľachčí dýchanie a uvoľní horné i dolné dýchacie cesty. Mentolová silica má silné dezinfekčné účinky, preto je zápar vhodný na všetky ochorenia tráviaceho ústrojenstva vrátane črevných kolík a nadúvania.

Použitie: zápar, mätová voda na výplach ústnej dutiny: hrsť čerstvej alebo sušenej vňate dáme na noc macerovať do 2 dcl prevarenej vychladnutej vody. Ráno scedíme a vyplachujeme ústnu dutinu. Voda dezinfikuje a osviežuje dych.

Medovka lekárska:

nádherne citrónovo voňajúca rastlinka má utišujúce účinky na nervovú sústavu, upokojuje a pomáha pri nespavosti. Zvyšuje chuť do jedla, napomáha tráveniu a podporuje tvorbu žlče. Ako kloktadlo sa medovka lekárska používa pri zápale horných dýchacích ciest, bolestiam mandlí a zápalom ústnej dutiny.

Použitie: zápar z jednej čajovej lyžičky bylinky do 1/4 litra prevarenej vody pijeme 2 – 3x denne. Voda na kloktanie: hrsť čerstvej alebo sušenej vňate dáme na noc macerovať do 2 dcl prevarenej vychladnutej vody. Ráno scedíme a kloktáme pri ochoreniach hrdla a mandlí.

Nechtík lekársky:

kvety nechtíka majú upokojujúce a antiseptické vlastnosti. Utlmujú vznik kŕčových žíl, preležanín, podporujú trávenie. Nechtíková masť je zázrakom proti plesniam na nohách. Sedacie kúpele odstraňujú pošvovú pleseň.

Použitie: zápar, sedací kúpeľ, masť:4 hrste celej byliny nechtíka nadrobno pokrájame. 500 g bravčovej masti stopíme a vložíme nechtík. Necháme vzkypieť a odstavíme. Do druhého dňa necháme stáť, potom zmes prihrejeme, precedíme cez prírodné plátno a uzavrieme do pohára. Uchovávame v chladničke.

Orech kráľovský:

odvar z listov pomáha pri kožných ochoreniach, ekzémoch, herpesoch, pri vypadávaní vlasov, dokonca veľmi účinne odstraňuje opakujúce sa vši. Orechovica prečisťuje žalúdok, pečeň, krv a žlčník.

Použitie: zápar, orechovica: zelené oriešky rozštvrtíme a naplníme nimi fľašu. Zalejeme 38 – 40% ražným liehom, aby boli orechy zakryté. Fľašu uložíme na dva týždne na slnko.  Scedíme a uložíme. Užívame po kvapkách.

Pľúcnik lekársky:

vnútorne sa užíva ako prostriedok proti kašľu, pri zápale priedušiek, pľúcnych chorobách, žalúdočnom krvácaní, hemoroidoch a pri hnačke. Pôsobí protizápalovo.  Odvar z pľúcnika môžeme zvonku použiť pri omývaní rezných a tržných rán a pri hemoroidoch. Užívanie drogy sa nedoporučuje tehotným a kojacim ženám a malým deťom. Nedporučuje sa ani dlhodobé používanie, spravidla sa pľúcnik samostatne neužíva dlhšie ako 3 týždne.

Použitie: zápar, obklady na hrudník.

Podbeľ liečivý:

zápar užívame pri bronchitíde, zachrípnutí, astme a pri chronickom kašli. Pomliaždené listy prikladané na hruď pomáhajú pri ochoreniach pľúc a priedušiek.

Použitie: zápar, obklady.

Praslička roľná:

takmer všebylinka. Pomáha najmä pri ochoreniach obličiek a mechúra. Studený zápar proložený na miesto zastavuje krvácanie. Praslička lieči hemoroidy a lišaje, pomáha odstraňovať depresie a ukľudňuje poranenú pokožku.

Použitie: zápar, parný obklad.

Pŕhľava dvojdomá:

veľmi hodnotná bylinka, ktorá nie je však veľmi obľúbená. Jej najvýraznejším liečivým účinkom je čistenie krvi a krvné ochorenia. Odvar zo žihľavy pomáha obnoviť rast vlasov. Pitie žihľavového čaju utišuje bolesti hlavy spôsobené ochorením obličiek, odstraňuje obličkové kamene, lieči prechladnutie a všetky žalúdočné ochorenia.

Použitie: zápar, tinktúra, umývanie hlavy.

Prvosienka jarná:

bylinka určená na nervové ochorenia, nervozitu, depresie a najmä nespavosť. Utišuje migrény a nervové bolesti hlavy.

Použitie: zápar.

Rebríček obyčajný:

patrí medzi “ženské” bylinky. Pomáha pri ochoreniach vaječníkov, maternice, nepravidelnej menštruácii, bolestiach s ňou spojených a uľahčuje prechod do klimaktéria.

Použitie: zápar, sedací kúpeľ.

Repík lekársky:

má hojivé účinky na všetky ochorenia hrdla, najmä zápalové ochorenia. Repík ukľudňuje tráviace  ťažkosti a masť z neho pomáha pri kŕčových žilách.

Použitie: zápar, masť: 100 g celej rastliny nakrájame, speníme na bravčovej masti, necháme do druhého dňa postáť, zlejeme a uložíme na chladné miesto.

Rumanček kamilkový:

bylinka detičiek. Pomáha pri bolestiach bruška, kolikách a nádche. Pôsobí utišujúco, preto je vhodné užívať zápar pred spaním.

Použitie: zápar, obklady, olej. Olej pripravíme spôsobom uvedeným pri ľubovníku bodkovanom.

Sedmokráska obyčajná:sedmokráska obyčajná

uplatňuje sa hlavne pri kašli, pri zahlienení – uľahčuje vykašliavanie, ochoreniach dýchacích ciest a pri reumatizme.

Použitie: nemá príjemnú chuť z dôvodu vysokého obsahu horčín a preto sa používa v zmesiach s kvetom podbeľu, medovkou, alebo v zmesi s inými bylinkami s podobným účinkom. Užívame 3x denne 1 šálku záparu týchto byliniek.
V ľudovom liečiteľstve sa používa pri krvácaní, hlavne z pľúc a močového mechúra a proti horúčke. Čerstvé mladé listy sa jedia ako šalát.

Skorocel kopijovitý:

už jeho názov napovedá, že pomáha najmä pri poraneniach, tržných ranách, hnisavých poraneniach, uhryznutiach, pľuzgieroch… Je tiež veľmi prospešný pri ochoreniach dýchacích ciest, bronchitíde a astme.

Použitie: zápar, obklady z čerstvých listov.

Slez nebadaný:

odvar zo slezu blahodárne pôsobí na dýchacie ústrojenstvo, ochorenia hrtana, zápaly mandlí… Umývanie slezom pomáha pri poraneniach.

Použitie: obklady, kúpele rúk a nôh, macerácia. Slez užívaný vnútorne iba za studena maceráciou.

Šalvia lekárska:

zápar zo šalvie uľahčuje trávenie. Pomáha pri hnačkách, pôsobí upokojujúco a upravuje krvný obeh. Upravuje menštruáciu a pomáha pri prechode do klimaktéria.

Použitie: zápar, sedací kúpeľ.

Veronika lekárska:

pomáha pri chronickom a suchom kašli, znižuje cholesterol, utišuje reumatické a dnové bolesti, pôsobí proti žltačke.

Použitie: zápar, čerstvá šťava.

Zádušník brečtanovitý:zádušník

Jeho názov prezrádza jednu z hlavných liečivých vlastností. V minulosti sa najviac používal na liečenie záduchu – prieduškovej astmy. Utišuje kašeľ, odstraňuje ťažkosti s dýchaním a všetky ochorenia dýchacích ciest. Druhé významné uplatnenie je pri  chorobách močových orgánov. Odvar zo zádušníka má močopudné účinky, preto dokáže rozpúšťať močové kamene a odstraňuje  bolesti pri zápale močového mechúra. Zádušník brečtanovitý sa používa ako súčasť čajových zmesí, ale možno ho pripraviť aj samostatne , keďže aj vo veľkom množstve je úplne neškodný.

Použitie: zápar, čerstvá rastlinka ako prísada do šalátov.