Všetko prúdi a nič sa nezastaví.
Nemôžeš dvakrát vstúpiť do tej istej rieky,
pretože aj tá voda, ktorá ti pod rukami uteká,
je v stálom pohybe.

HERAKLIT

potok

 

Najzákladnejším kameňom feng-shui je tajomná oživujúca čchi. Táto nehmatateľná energia sa nachádza vo všetkom, čo existuje. Je to sila, ktorá vytvorila celú galaxiu a priviedla k životu aj nás. Životný tok, ktorý preteká našim organizmom, je tiež jadrom nášho bytia.
Každá budova, každá miestnosť a každá vec ovplyvňuje tok čchi a jej prúdenie. Všetky tvary a farby, každý pohyb vo vnútri bytu, všetko sa prejavuje na spôsobe čchi a jej prúdenia.
Keď plynie čchi v miernych vlnách bytom a dodáva mu čerstvý kyslík, hovoria Číňania o dobrej životodarnej čchi. Tam, kde prúdi energia príliš rýchlo po rovných líniách, alebo tam, kde celkom chýba, mení sa čchi na negatívnu sha-čchi.
V umení feng-shui sa ako ideálne prostredie alebo ideálny byt rozumejú takéto formy čchi, ktoré sú harmonické a plynú v rovnováhe.

Jednoducho povedané: ak máte doma neporiadok, udierate sa o ostré hrany nábytku, alebo  sa jednoducho doma necítite pohodlne – je u vás potrebná harmonizácia prostredia, pretože energia čchi tu nemôže prúdiť v rovnováhe.