Je známe, že ľudský organizmus dokáže ukladať soli pri slabej funkcii niektorých potrebných orgánov, najmä obličiek. Trpia tým nielen naše kosti a kĺby, ale aj žily a tepny či pokožka, lymfatický systém, žlčník, kde sa ukladajú soli žlčových kyselín, obličky, kde sa tvorí zo solí piesok a kamene a pod. Prejavuje sa to rôznymi symptómami – dnou, bolesťami chrbtice a kĺbov, celulitídou, nadmerným zadržiavaním vody v tele, opuchmi a nadváhou, ale aj kŕčovými žilami, artériosklerózou či artrózou atď.
Detoxikačná vanička pracuje na základe elektrolýzy, teda na vodnom elektrolytickom kúpeli nôh alebo rúk. Elektródy prístroja vytvárajú bioenergiu, ktorá regeneruje a upevňuje fyzickú a psychickú odolnosť a v organizme navodzuje pocit pohody. Nastoľuje rovnováhu nášho energetického poľa, vyladením kladných a záporných iónov v tele.
Pravidelným používaním detoxikačnej vaničky, ktorá veľmi účinne zmobilizuje soli z celého organizmu, najmä končatín a tie potom zvýšenou mierou odchádzajú močom. Preto je aplikáciu vaničky potrebné doprevádzať pitím čajov alebo zvýšeným pitím vody. So soľami často odchádzajú naviazané ťažké kovy, rádioaktívne prvky, toxíny z domácnosti (impregnanty, farby atď), no aj metabolity ako sú puríny, lepok atď.